مشاوره کودک و نوجوان

مشاوره کودک و نوجوان در دنیای امروز یک نیاز اساسی و مهم است. شاید بتوان گفت یکی از مهم‌ترین مراحل سنی، مرحله بلوغ و رشد فکری و جسمی فرد است. اگر در این مرحله به کودک توجه لازم و کافی نشود کودک دچار اختلالات روحی و روانی خاص می‌شود و در نهایت موجب شکل‌گیری نادرست شخصیت او شده و عواقب جبران‌ناپذیری در پی خواهد داشت.
گذر سریع از دنیای سنتی به مدرنیته نیز سبب شده که کودکان و نوجوانان در معرض انواع آسیب‌های روانی باشند.

مشاوره کودک و نوجوان

در نوجوانان ناسازگاری‌ها ریشه در نوع تربیت و کودکی آنها دارد که با تشخیص به موقع و درمان اصولی و درست می‌توان این ناسازگاری‌ها را حل کرد.
لازم است بدانید که برای آینده‌ای بهتر و زندگی سالم‌تر تشخیص و درمان ناسازگاری‌ها چه در کودکان و چه در نوجوانان بسیار مهم و ضروری است.

مشاوره کودک و نوجوان

آسیب‌ها و اختلالات در کودکان و نوجوانان طیف وسیعی دارد که از آن جمله می‌توان به اختلالات اضطرابی، افسردگی، بیش‌فعالی، وسواس، سوگ و داغ‌دیدگی اشاره کرد.
متاسفانه کودکان مبتلا به اختلالات رفتاری چالش‌های فراوانی را برای والدین‌شان به وجود می‌آورند. در همین راستا و برای پیشگیری و حتی درمان کودکان و نوجوانان و برای تسهیل و بهتر کردن زندگی برای آنها و کنترل مراحل رشدی کودکان، باید مشاوره کودک و نوجوان را جدی گرفت.

آسیب‌شناسی و درمان اختلالات در کودکان و نوجوانان

البته شکل و نوع بروز هر کدام از این اختلالات متفاوت است. طبیعتا روشهای حل آنها نیز نیازمند افرادی با تخصصهای متفاوت است.
برخی از روشهای درمانی اختلالات در کودکان عبارتند از :

بازی درمانی

بازی یکی از ضروریات زندگی کودکان و نوجوانان و روشی برای بیان احساسات در آنها است. در واقع بازی فعالیتی است که کودکان تمایل ذاتی به انجام آن دارند و ابزاری برای ابراز نیازها، احساسات، هیجانات و افکار در کودکان می‌باشد.

بازی درمانی تکنیکی است که به واسطه آن طبیعت کودکان به روشی غیر از کلام بیانی ظاهر می‌شود.
کودکان با رشد بیشتر و بزرگتر شدن باید توانایی‌های خویش در حل مسئله را بهبود ببخشند. یکی از این راه‌ها بازی درمانی است. از طریق بازی درمانی کودک اعتماد به نفس کسب کرده و یک تصویر مثبت از محیط در او ایجاد می‌شود. بازی به اندازه تغذیه صحیح و احساس صمیمیت و امنیت، برای رشد کودک مهم و ضروری است. می‌توان گفت بازی یک از عوامل اصلی در رشد تفکرات و خلاقیت‌های کودکان است.

بازی درمانی

البته بازی درمانی تنها رها کردن کودک با اسباب‌بازی‌هایش نیست. در واقع بازی می‌تواند به عنوان درک تشخیصی کودک نیز به کار رود. به عنوان مثال می‌توان با بازی، توانایی کودک را برای پیوند با دیگران، پریشانی، سختی و ادراک کودک از خودش و آرزوهایش سنجید.

اولین مرحله در اجرای بازی درمانی تشخیص است. اولین پرسشی که مطرح می‌شود این است که آیا کودک نیازمند استفاده از روش بازی درمانی می‌باشد یا خیر؟
این تشخیص از سوی درمانگر صورت می‌گیرد و لزوما پدر و مادر نمی‌توانند به این سوال پاسخ مناسبی دهند. دومین مرحله درمان است که بعد از تشخیص صورت گرفته و باید مطابق با نیازها و مشکلات کودک باشد.

ما در کلینیک روانشناسی صدفی با داشتن تجهیزات کامل و تخصصی در حوزه بازی درمانی مانند اتاق کودک و به کارگیری بهترین درمان‌گران و مشاوران، شما را برای خلق زندگی بهتر برای فرزندانتان و داشتن روانی سالم و زندگی شاد به همراه کودکانتان یاری می‌کنیم.

مهارت‌های د‌هگانه زندگی بهتر در کودکان و نوجوانان

مهارت‌های دهگانه زندگی الگوهایی هستند که توانایی اجتماعی و روحی فرد را افزایش می‌دهند و موجب می‌شوند تا او بتواند به نحوی بهتر و موثرتر با مشکلات و دشواری‌های زندگی مواجه شود. این مهارت‌ها قدرت سازگاری افراد را بالا می‌برد و باعث می‌شود شخص مسئولیت‌های اجتماعی و شخصی زندگی را بهتر بپذیرد.

به این ترتیب با آموزش مهارت‌های دهگانه به فرزندانتان می‌توانید آنها را برای یک زندگی خوب آماده سازید. کودکان با یادگیری این مهارت‌ها می‌توانند روابط خود را بهبود ببخشند و زندگی موفقی داشته باشند. بنابراین آموزش این مهارتها یکی از بخشهای مهم در مشاوره کودک و نوجوان است.

هنر درمانی

هنر درمانی روشی را برای کودکان فراهم می‌کند تا احساسات و عواطف خود را راحت‌تر بیان کنند. هنر درمانی شامل موسیقی درمانی، تئاتر درمانی و … می‌باشد و یک راهکار مناسب برای برقراری ارتباط با کودکان است. این روش درمانی خصوصا در مواردی که کودک تجربه غم‌انگیز یا واقعه سختی را پشت سر گذاشته باشد مناسب است. با این حل انتخاب روشهای درمانی بسته به خلقیات و شرایط کودکان متفاوت است.

هنر درمانی می‌تواند کودکان را در دست‌یابی به خود آگاهی، رهایی از اضطراب و نگرانی، رویارویی با اختلالات یادگیری، اوتیسم و دیگر تجربه‌های تلخ یاری دهد. با کمک هنر درمانی کودک درمان‌هایی هماهنگ با قوت و ضعف و علایق خودش دریافت می‌کند. این فرایند درمانی به کودکان در همه گروهای سنی و نژادی کمک می‌کند.

مداخلات روان‌شناختی در رفتارهای پر خطر نوجوانان

نوجوانان در حساس‌ترین و مهم‌ترین دوره از زندگی خود هستند و باید توجه ویژه‌ای به آنها شود. شما والدین گرامی می‌توانید با آموزش درست و بکارگیری افراد متخصص در حوزه نوجوان، فرزندانتان را در دوره بلوغ یاری دهید.

روانشناسی رفتارهای نوجوانان

شکست عشقی و عاطفی در نوجوانی امری شایع است و به دلیل تغییر شرایط و دوران بلوغ ممکن است برای هر فردی اتفاق بیافتد. در این شرایط اگر رفتار درست و صحیح با نوجوان صورت نگیرد، ممکن است آسیب‌های جدی به او وارد شود. همچنین ممکن است نوجوان در این شرایط دچار اختلالاتی شود که نتواند خودش را مدیریت کند. به این ترتیب تاثیرات مخربش را مدتها بر روی او و زندگی‌اش خواهد گذاشت.

ما در کلینیک روانشناسی صدفی بر روی رفتارهای پر خطر نوجوانان، بلوغ و اتفاقاتی که در بلوغ برای نوجوانان می‌افتد و همچنین آموزش جنسی درست و اصولی کار می‌کنیم. این مرکز با بکارگیری افراد متخصص در حوزه نوجوانان و مشکلات و مسائل مربوط به نوجوانی، فرزندانتان را برای پشت سر گذاشتن این بحران یاری می‌کند.

تشخیص و درمان الگوهای سازگار و مخرب والدین در مشکلات رفتاری کودکان

زمانی که الگوهای مخرب به استاندارد خانواده تبدیل می‌شود، اثرات مضر آن روی فرزندان خیلی زیاد است و می‌تواند به روابط بزرگسالی آنها نیز آسیب وارد کند.

روابط و موقعیت‌های مخرب، معمولا انگیزه‌ای برای درخواست کمک از روان‌درمانگرها توسط والدین می‌شود. بیشتر خانواده‌ها زمانی که سعی در کنار آمدن با نوجوان مشکل سازشان دارند دچار وضعیت مخرب می‌شوند.

مشاوره کودک و نوجوان در کلینیک صدفی

ما در کلینیک روانشناسی صدفی توسط متخصصین مجرب خود و بکارگیری بهترین روشهای تشخیص و درمان به شما والدین گرامی کمک می‌کنیم تا مشکلات رفتاری فرزندان دلبندتان را شناسایی و درصد حل آنها توسط روشهای درمانی مختلف نظیر بازی درمانی، هنر درمانی و دیگر آموزشهای وابسته کنید.

آیا نیاز به دریافت مشاوره کودک و نوجوان دارید؟
می‌توانید اقدام به تماس با ما یا رزرو آنلاین وقت کنید.

این مطالب نیز ممکن است برای شما مفید باشند.

دوپامین دیتاکس و سم‌زدایی دیجیتال

این روزها بسیاری از ما بدون اینکه بخواهیم زمان زیادی…

همسر خودشیفته

یکی از انواع روابط سمی و مخرب، برقراری رابطه عاطفی…

روانشناسی زرد

روانشناسی زرد شامل مفاهیم و تئوری‌هایی در مورد رفتار و…

چرا لازم است گاهی غمگین باشیم؟

شاید از خواندن عنوان این مقاله تعجب کرده باشید. غمگین…