یکی از انواع روابط سمی و مخرب، برقراری رابطه عاطفی و ازدواج با افراد خودشیفته است. افراد خودشیفته در ظاهر اعتماد به نفس بسیار بالایی داشته و توقعات بسیاری از اطرافیان خود دارند. آنها هیچ وقت راضی نمی‌شوند و همیشه دلیلی برای سرزنش دیگران دارند. به خاطر ظاهر کاریزماتیک، این افراد می‌توانند برای بسیاری از مردم جذاب باشند. با این حال، عشق به فرد خودشیفته و زندگی کردن با آنها می‌تواند به تخریب اعتماد به نفس و آسیب دیدن فرد مقابل منجر شود. در این مطلب به طور مختصر به معرفی اختلال خودشیفتگی، علائم رابطه با همسر خودشیفته و راهکارهای برخورد با همسر خودشیفته و نقش مشاوره خواهیم پرداخت.
همسر خودشیفته

اختلال خودشیفتگی چیست؟

خودشیفتگی یکی از اختلالات ذهنی است که افراد مبتلا به آن، خود را مهمتر از آنچه که هستند به حساب آورده و علاقه بسیاری به جلب توجه و مورد تحسین قرار گرفتن دارند. افراد مبتلا به اختلال خودشیفتگی، خود را بالاتر از دیگران پنداشته و نیازها و علایق خود را نسبت به نیازها و احساسات دیگران ارجحیت می‌دهند. اما باید بدانید پشت نقابی از اعتماد به نفس بالا، از نظر درونی عزت نفس بسیار پایین و شکننده‌ای دارند. به همین دلیل این افراد در برابر انتقاد، بی‌توجهی و تحسین نشدن بسیار آسیب‌پذیر هستند.

رابطه با افراد خودشیفته چه خطراتی برای شما دارد؟

رابطه با فرد خودشیفته از جمله روابط سمی محسوب می‌شود. افراد خودشیفته معمولا در عشق ورزیدن به سایرین دچار مشکل هستند. زیرا این افراد عشق ورزیدن به خود را نیز بلد نیستند. آنها اطرافیان را (شامل همسر و فرزندان) تنها به چشم ابزاری برای برطرف کردن نیازهایشان می‌دانند. این نوع نگرش باعث می‌شود افرادی که با شخص خودشیفته در ارتباط هستند اعتماد به نفس پایینی داشته باشند. احساس گناه کرده و خود را ناکافی بدانند و در نهایت تصویر یک فرد ضعیف از خود را داشته باشند.

چگونه بفهمیم در ارتباط سمی با یک فرد خودشیفته قرار داریم؟

تنها شخصی که می‌تواند وجود اختلال خودشیفتگی در فردی را شناسایی کند، روانشناس مجرب در این حوزه است. با این حال، به دلیل رشد شبکه‌های اجتماعی و افزایش احساس نیاز به دیده شدن در عموم مردم، همه روزه به تعداد افرادی که علائم خودشیفتگی را دارند اضافه می‌شود. ممکن است همسر یا شریک عاطفی شما، کاملاً فرد خودشیفته‌ای نباشد اما رابطه شما، علائم رابطه با فرد خودشیفته را داشته باشد.
خصوصیات همسر خودشیفته

علائم فرد خودشیفته در رابطه عبارتند از:

  • حس خودبرتربینی نسبت به طرف مقابل
  • فقدان همدلی و همدردی با دیگران و شریک زندگی
  • داشتن رفتار کنترلگر نسبت به همسر
  • فریبکاری و بازیچه قرار دادن طرف مقابل
  • نیاز بیش از حد به تحسین شدن و مورد توجه قرار گرفتن
  • تمرکز بر روی برآورده کردن نیازهای شخصی بدون توجه به نیازهای طرف مقابل
  • سطح بالای پرخاشگری و رفتار خشونت‌آمیز
  • آشفته شدن و ناراحتی بیش از حد در پذیرش انتقاد

با همسر خودشیفته چگونه رفتار کنیم؟

یکی از چالش‌های رابطه با افراد خودشیفته، آن است که این افراد در ابتدای رابطه بسیار جذاب و مهربان به نظر می‌رسند. افرادی که همسران خودشیفته دارند، معمولاً شروع رابطه و دوران نامزدی خود را رویایی توصیف می‌کنند. به مرور از میزان عشق و علاقه و جذابیت رابطه کاسته شده و به رفتارهای کنترلگرانه و آزار دهنده افزوده می‌شود. به همین علت ممکن است در زمان تشخیص اختلال خودشیفتگی در طرف مقابل، ترک کردن رابطه برای شما امکانپذیر نباشد.

در صورتی که امکان حذف کردن فرد خودشیفته از زندگی شما برایتان وجود نداشته باشد، بهتر است ابتدا تمام تلاش خود را برای بهبود رابطه انجام دهید. اولین گام برای بهبود رابطه با همسر خودشیفته، یافتن نقش خودتان در این رابطه سمی است. یعنی باید بدانید چه رفتارهایی در شما به همسرتان اجازه می‌دهد متوقع بوده و نگاه ابزاری به شما داشته باشد. در واقع شما نباید سعی کنید که فرد مقابل را تغییر دهید. بلکه باید بر روی نیازهای خود متمرکز شده و خط قرمزها و مرزهای رابطه خود را دقیق‌تر ترسیم کنید.

برخورد با همسر خودشیفته

تعیین خط قرمزها و تمرکز بر خواست‌ها و نیازهای شما، چالش‌هایی برای همسر خودشیفته به وجود خواهد آورد. همان طور که گفته شد این افراد، بر خلاف اقتدار ظاهری در برابر مخالفت، انتقاد و نپذیرفته شدن بسیار حساس هستند. این موضوع مهم است که در هر شرایطی شما در برابر زیاده‌خواهی طرف مقابل مقاومت کنید. شما باید همواره به ارزش‌های خود واقف باشید و هیچ گاه احترام و عزت نفس خود را قربانی تداوم رابطه سمی نکنید.

مشاوران چگونه در رابطه با همسر خودشیفته به شما کمک می‌کنند؟

در صورتی که علائم رابطه با همسر خودشیفته را در رابطه عاطفی خود احساس می‌کنید، بهتر است برای مشاوره به مشاور خانواده و زوجین یا روانشناسان حوزه خانواده مراجعه کنید. زیرا جذب شدن به سمت یک فرد خودشیفته، می‌تواند نشانگر برخی مشکلات در خود فرد نیز باشد. ممکن است شما نتوانید به درستی مرزهای اخلاقی و رفتاری خود در رابطه با دیگران را ترسیم کرده و از آن محافظت کنید. در چنین شرایطی، مشاور می‌تواند ابتدا به خود فرد کمک کند تا نقاط ضعف خود در رابطه را شناسایی کرده و مرزهای بهتری ترسیم کند. در گام بعدی، با بروز چالش‌های رابطه از جانب همسر خودشیفته، مشاور راهکارهای برخورد با هر رفتار را به شما آموخته و در مدیریت رابطه به شما کمک می‌کند.

خواندن مقاله ناراحتی از همسر نیز می‌تواند برای شما مفید باشد.

منبع

https://www.psychalive.org/narcissistic-relationships