دلخوری و ناراحتی در رابطه امری طبیعی است. شما ممکن است بارها از دست همسر خود ناراحت شوید، همان طور که ممکن است خودتان نیز بارها او را ناراحت کرده باشید. نکته مهم آن است که بتوانید ناراحتی از همسرتان را به نحوی موثر بیان کنید تا به جای افزایش دلخوری و کدورت، گامی سازنده در جهت بهبود روابط خود برداشته باشید. در این مطلب، به مهمترین نکاتی که هنگام مطرح کردن دلخوری از همسر باید به آنها توجه کنید می‌پردازیم.

ناراحتی از همسر

۵ نکته کلیدی در بیان ناراحتی از همسر

نیازهای خود را به درستی بیان کنید

معمولا مهمترین دلیل نارضایتی از همسر، برآورده نشدن نیازهای طرفین است. از همسرتان توقع نداشته باشید که ذهن شما را بخواند، همان طور که شما نمی‌توانید ذهن او را بخوانید. پس به روشنی و شفافیت خواسته خود را مطرح کنید.

نکات مهمی که در این زمینه باید توجه کنید:

– از بیان خواسته‌ها با لحن عصبانی اجتناب کنید: زمانی که عصبانی هستید، هر حرفی که بزنید با مقاومت از طرف مقابل رو به رو شده و جدی گرفته نخواهد شد. پس توقعات خود را در زمان مناسب و با آرامش توضیح دهید.

– قدردانی را فراموش نکنید: اگر همسرتان به این نتیجه برسد که هیچ تلاشی برای راضی کردن شما کافی نیست، به زودی دست از تلاش کردن خواهد برداشت. بنابراین حتما نشان دهید که قدردان زحمات ایشان هستید.

– او را نیز به این کار تشویق کنید: ازدواج و رابطه یک جاده دوسویه است. همان طور که نیازهای خود مطرح می‌کنید، همسرتان را نیز تشویق کنید تا خواسته‌های خود را با شما در میان بگذارد و همه تلاش خود را برای برآورده کردن توقعات او به کار گیرید.

جر و بحث با شوهر

از تعمیم دادن پرهیز کنید

اجازه ندهید یک دلخوری باعث شود که او فکر کند شما همه ویژگی‌های مثبت و خوبی‌های او را فراموش کرده‌اند. نگویید که «تو همیشه مرا ناراحت می‌کنی»، یا «تو هیچ وقت به من اهمیت نمی‌دهی». این موضوع باعث دلسردی شدید همسرتان از توجه به نیازهای شما خواهد شد. چون فکر می‌کند هر چقدر هم تلاش کند شما جنبه‌های مثبت اعمال او را نادیده می‌گیرید. فقط و فقط در مورد موضوعی که همین حالا شما را ناراحت کرده است و به صورت منطقی صحبت کنید و این ناراحتی را به سایر اعمال وی تعمیم ندهید.

در آن واحد چندین خواسته را مطرح نکنید

در هر زمان فقط بر روی یک موضوع تمرکز کنید تا همسرتان آن را جدی بگیرد. اگر فهرستی از مسائل مختلف را مطرح کنید، همه آنها هم‌زمان فراموش خواهند شد. اگر بابت فراموش شدن سالگرد ازدواج‌تان ناراحت هستید و در عین حال اخیرا مشکلاتی بر سر تقسیم وظایف نیز داشته‌اید، در حال حاضر فقط ناراحتی فعلی‌تان (یعنی فراموش شدن سالگرد ازدواج) را مطرح کنید و صحبت در مورد تقسیم وظایف را به زمان دیگری موکول کنید. مطرح کردن هم‌زمان چند موضوع مختلف، جز تبدیل کردن یک گفتگوی منطقی به صحنه مناقشه و جدل مزیت دیگر ندارد.

زمان مناسب را در نظر بگیرید

زمانی که همسرتان تازه از سر کار برگشته و به شدت خسته است، به هیچ وجه موقعیت مناسبی برای مطرح کردن دلخوری نیست. حتی منطقی‌ترین کلام شما در زمان خستگی او می‌تواند آزار دهنده باشد. همچنین وقتی خودتان خسته هستید ممکن است نتوانید مطلب خود را به آن شکلی که هست انتقال دهید. بنابراین همواره زمانی را برای گفتگو انتخاب کنید که هر دوی شما وقت و انرژی کافی داشته باشید.

در توقعات خود تجدید نظر کنید

به این نکته توجه کنید که رابطه همسری قرار نیست جایگزین تمامی روابط شما شود. اگر از همسرتان توقع داشته باشید جای تمامی فعالیت‌های مفید و سرگرمی‌ها را برای شما پر کند، همواره در رابطه ناراضی خواهید بود. برای خود دغدغه‌ها و فعالیت‌های مستقل داشته باشید. مهارت جدیدی یاد بگیرید، تفریحات جدیدی را امتحان کنید و دایره دوستان و روابط اجتماعی خود را گسترش دهید تا برای پر کردن تمامی اوقات فراغت خود وابسته به همسرتان نباشید.

ناراحتی زن و شوهرسخن نهایی …

ناراحتی و دلخوری در رابطه زناشویی امری طبیعی است و در صورت بیان منطقی، حتی می‌تواند به افزایش شناخت طرفین از یکدیگر کمک کند. برای اینکه بتوانید از ناراحتی‌ها برای بهبود رابطه با همسر استفاده کنید، لازم است ابتدا در خلوت خود به‌جا و منطقی بودن خواسته‌تان را بررسی کنید. سپس موضوع را در زمان مناسب با لحن آرام، شفاف و گویا مطرح کرده و از تعمیم دادن و یا زیر سوال بردن همسرتان در سایر زمینه‌ها اجتناب کنید.

در صورتی که در این مورد نیاز به مشاوره خانواده دارید، با ما تماس بگیرید.

منبع

https://classroom.synonym.com/communicate-irritation-relationship-12774.html