پایان یک رابطه عاطفی از جمله ناگوارترین اتفاقاتی است که در طول زندگی اغلب افراد رخ می‌دهد. اینکه بعد از شکست عشقی با هجوم انبوهی از احساسات منفی همچون غم، عصبانیت، عذاب وجدان، شرم و طرد شدگی روبه‌رو شوید کاملا طبیعی است و نباید خود را از این جهت سرزنش کنید. در عین پذیرش وجود احساسات منفی، نباید اجازه دهید که این احساسات برای مدت طولانی کنترل زندگی شما را به دست بگیرند. در این مقاله به مجموعه‌ای از اقدامات بعد از شکست عشقی می‌پردازیم که اجازه می‌دهند تا راحت‌تر از این مرحله عبور کنید. اگر شما نیز این پرسش برایتان مطرح است که بعد از شکست عشقی چه کنم با ما همراه باشید.

توصیه‌های شکست عشقی

اقدامات بعد از شکست عشقی

مزرهای رابطه خود را به طور کامل مشخص کنید و اندکی فاصله بگیرید

یکی از ضروری‌ترین اقدامات بعد از شکست عشقی، ایجاد فضای مناسب برای رهایی از احساسات منفی حاصل از مشکل می‌باشد. لازمه فراهم ساختن چنین فضایی، قطع کامل رابطه با فرد مقابل می‌باشد. با این وجود گاهی برخی شرایط ممکن است اجازه چنین کاری را به شما ندهند. حتی اگر لازم است پس از پایان رابطه عاطفی به به دلیل تعاملات شغلی، تحصیلی یا خانوادگی به رابطه عادی و اجتماعی خود ادامه دهید، در مرحله اول حفظ فاصله برای ایجاد فضای لازم برای فراموش کردن ضروری است.

به نیازهای خود و طرف مقابل احترام بگذارید

اگر شما دوست دارید بعد از پایان رابطه عاطفی به ارتباط عادی خود ادامه دهید اما طرف مقابل چنین تمایلی ندارد به خواسته او احترام گذاشته و از برقراری هر گونه تماس اجتناب کنید. بالعکس اگر شما تمایل به قطع کامل رابطه دارید، خود را ملزم به پاسخ دادن به تماس‌های وی نکنید. یک بار برای همیشه مرزهای خود را به طور مشخص برای او تعیین و رابطه را قطع کنید.

از خود مراقبت کنید

مراقبت از خود و بها دادن به نیازهای درونی اگرچه همیشه مهم است اما در موقعیت‌هایی که شما احساس ناراحتی و غم شدیدی را تجربه می‌کنید، بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند. پس از اختصاص فاصله و فضای مناسب، لازم است احیای روحی خود را مد نظر قرار دهید.
برای این منظور به فعالیت‌هایی بپردازید که:

شما را شاد می‌کنند
دیدار با دوستان یا والدین، تجربه یک فعالیت جدید، وقت گذراندن با تفریح و سرگرمی‌های مورد علاقه خود از جمله این موارد هستند.

روحیه شما را ارتقا دهند
ورزش کردن، مدیتیشن و مراقبه، طبیعت‌گردی، خوردن غذاهای سالم می‌توانند به طور کلی سطح روحی شما را ارتقا بخشند.

به شما در کنترل احساسات‌تان کمک کنند
فعالیت‌های هنری، موسیقی، روزمره‌نویسی، صحبت با یک مشاور یا یک فرد مورد اعتماد مواردی هستند که می‌توانند مدیریت احساسات را برای شما ساده‌تر سازند.

در پرداختن به فعالیت‌های جایگزین محتاط باشید

خواب کافی اهمیت ویژه خواهد داشت اما پرخوابی می‌تواند نتیجه معکوس داشته و به احساس افسردگی دامن بزند. همین موضوع در مورد برخی فعالیت‌های سرگرم کننده همچون دیدن فیلم و سریال و خوردن خوراکی‌های مورد علاقه صادق است. به این فعالیتها به عنوان یک راه حل مقطعی می‌توانند مفید باشند. اما زیاده‌روی در این زمینه‌ها در نهایت با کاهش سطح روحیه و غرق شدن در افکار و احساسات منفی همراه خواهد بود.

اقدامات بعد از شکست عشقی

حضور خود در شبکه‌های اجتماعی را کنترل کنید

به طور کلی توصیه می‌شود پس از شکست عشقی تا زمان بازیابی وضعیت روحی جدید خود از حضور در شبکه‌های اجتماعی اجتناب کنید. زیرا شما در این فضاها هیچ کنترلی بر محتوای دریافتی خود ندارید. مشاهده ناخواسته عکسی از شریک عاطفی سابق خود، در جریان اخبار زندگی وی قرار گرفتن، یا حتی خواندن تصادفی یک دلنوشته از یک فرد ناشناس که خاطرات گذشته را برای شما تداعی میکنند همگی می‌توانند بهبود وضعیت روحی شما را به تاخیر بیندازند.

حریم خصوصی خود را فراموش نکنید

نکته مهم دیگر در خصوص گفتگو با دیگران در مورد این موضوع و به ویژه شبکه‌های اجتماعی، حفظ حریم خصوصی خود در برابر سایرین می‌باشد. اجازه ندهید اقدامات هیجانی در این دوران، حریم خصوصی شما را خدشه‌دار کند. از شبکه‌های اجتماعی برای صحبت غیرمستقیم با طرف مقابل استفاده نکنید. سعی کنید وقایع شخصی خود را در قالب پست و دلنوشته منتشر نکنید.

بعد از شکست عشقی چه کنم؟

در نهایت …

شکست در رابطه عاطفی، بخشی از روند طبیعی شکل‌گیری یک شخصیت بالغ و پخته می‌باشد. داشتن احساسات منفی، غم و ناراحتی پس از شکست عشقی کاملا طبیعی است. موضوع مهم آن است که زمان و فضای کافی برای بازگشت به زندگی عادی را برای خود ایجاد کرده و از اقدامات هیجانی در اثر احساسات منفی که موجب خدشه‌دار شدن حرمت و حریم خصوصی شما می‌شوند اجتناب کنید. این اتفاق را به منزله فرصتی برای رشد محسوب کنید و با پرداختن به فعالیت‌های مثبت، روحیه‌تان را بازیابی کنید.