یکی از مشکلات غیرقابل انکار زندگی در عصر رسانه، بالا رفتن سطح استانداردهای زیبایی فیزیکی و ظاهری در افراد جامعه به ویژه زنان می‌باشد. تعریف الگوهای خاص که برای اکثریت خانم‌ها غیرقابل دستیابی هستند، موجب بروز مشکلات متعددی شده است که بادی شیمینگ (Body Shaming) یا تن‌شرمی یکی از آن موارد است.

بادی شیمینگ یا تن شرمی

مشکل خجالت از چاقی یا لاغری که از دیرباز تا حدودی در میان زنان وجود داشته و در دهه‌های اخیر بسیار پررنگ‌تر شده است، می‌تواند یکی از دلایل افسردگی، کمبود اعتماد به نفس و نارضایتی از زندگی در افراد باشد. در این نوشته قصد داریم به معرفی جملات رایجی بپردازیم که به پررنگ شدن این مشکل دامن می‌زنند و بهتر است از ادبیات روزمره ما حذف شوند.

بادی شیمینگ چیست؟

پیش از اشاره به جملاتی که مصادیق بادی شیمینگ محسوب می‌شوند بهتر است ابتدا تعریفی از آن ارائه کنیم. بادی‌شیمینگ یا تن‌شرمی به طور کلی به معنی تمسخر و یا نقد فرم فیزیکی بدن افراد می‌باشد. فرقی ندارد که این جملات را در مورد خودمان بگوییم، خطاب به افراد دیگر بیان کنیم و یا در مورد دیگران و پشت سر آنان اشاره کنیم. در نهایت تمامی این موارد به معنی القای حس خجالت از بدن به خودمان و مخاطبان حاضر در جمع می‌باشد.
بادی شیمینگ یا تن شرمی

چه نوع جملاتی که بادی شیمینگ محسوب می‌شوند؟

همه می‌دانیم که تمسخر و بیان جملات نامناسب در مورد ظاهر دیگران یا حتی خودمان، عملی زشت و غیراخلاقی است. اما در این میان مواردی وجود دارند که بسیاری از ما بدون قصد منفی از آنها استفاده می‌کنیم و آنها را از مصادیق تمسخر و نقد فرم فیزیکی به حساب نمی‌آوریم.
باید بدانیم که این جملات اگرچه مستقیما معنی بدی ندارند، اما در همان راستای تحمیل الگوهای فیزیکی خاص عمل کرده و تکرار آنها در طول زندگی، به مرور اعتماد به نفس و روحیه زنان را تخریب می‌کند. در ادامه به معرفی برخی از این نوع جملات می‌پردازیم.

بادی شیمینگ که با جملات ظاهرا مثبت بیان می‌شود

در بسیاری از اوقات، هدف اصلی ما تعریف و تمجید از طرف مقابل می‌باشد. اما باید بدانیم که اظهار نظر در مورد تغییر ظاهری هر چند با هدف بیان تغییرات مثبت بیان شوند، باز هم به معنی انتقاد از بدن هستند. یعنی آن فرد قبلا به اندازه کافی خوب نبوده یا اگر مجددا به وضعیت قبلی خود برگردد دیگر خوب نیست! مثلا:
– جدیدا وزن کم کرده‌ای؟ عالی شده‌ای!
– از وقتی وزنت اضافه شده فوق‌العاده شده‌ای!
– بابت اینکه با وجود چاقی/لاغری اعتماد به نفس و روحیه خوبی داری تحسینت می‌کنم!

اظهار نظر در مورد الگوهای تغذیه

به عنوان گوینده، ممکن است نظرات خود را تنها یک پیشنهاد و اظهارنظری دوستانه تلقی کنیم. با این وجود باید بدانیم که بدن هر فردی متابولیسم خاص خود را داشته و هر یک از افراد دغدغه‌های خاص خود را دارند. ارائه راهکارهای تغذیه‌ای و مشروط کردن غذا خوردن به داشتن ظاهر فیزیکی مناسب، می‌توانند هم برای خود شما و هم دیگران خسته کننده باشد.
– خوش به حالت که هر چی می‌خوری چاق نمی‌شی!
– واقعا می‌خواهی همه این پلو رو بخوری؟
– تو واقعا باید کمی مواد چاق کننده به برنامه غذاییت اضافه کنی!
بادی شیمینگ یا تن شرمی

اظهار نظر در مورد نحوه پوشش

یک دسته دیگر از جملات رایج که به طور ناخواسته به بادی شیمینگ و القای حس خجالت از چاقی یا لاغری منجر می‌شوند، جملاتی است که در مورد لباس و نحوه پوشش افراد بیان می‌شوند. ممکن است هدف ما تعریف و تمجید باشد. اما در حقیقت این مفهوم را دارد که افراد حق انتخاب لباس‌های دلخواه خود را ندارند و اینکه چاق یا لاغر به نظر برسند تنها هدف پوشیدن لباس است.
– این لباس خیلی تو رو لاغر نشون می‌ده، حتما بخرش!
– این لباس برای خانم‌هایی با فرم بدن شما خیلی خوبه.
– زن‌ها باید لباس متناسب با فرم بدن‌شون انتخاب کنن.

انتقاد از خودمان نیز بادی‌شیمینگ محسوب می‌شود

یکی از رایج‌ترین مدل‌های بادی شیمینگ که کمتر از آن ایراد گرفته می‌شود و حتی ممکن است با تواضع و شکسته‌نفسی نیز اشتباه گرفته شود، بیان جملات نامناسب در مورد بدن خودمان است. باید بدانیم که پذیرش خود و احترام به بدن، یکی از اصول اساسی داشتن اعتماد به نفس و شادکامی در زندگی است و هرگز نباید تحقیر و تمسخر خود را با واقع‌نگری و منطقی بودن اشتباه بگیریم. تمامی جملاتی که در مثال‌های قبلی بیان شد را بهتر است در مورد خودمان نیز به کار نبریم:
– این روزها خیلی چاق شده‌ام.
– باید از پرخوری دست بردارم.
– این لباس‌ها مناسب هیکل من نیستند.بادی شیمینگ یا تن شرمی

جمع‌بندی

متاسفانه بسیاری از افراد در طول گفتگوهای روزمره بدون اینکه متوجه باشند، جملاتی در مورد خود یا دیگران بیان می‌کنند که مصداق بادی شیمینگ محسوب شده و می‌تواند اثرات منفی بسیاری بر روی ورحیه و اعتماد به نفس ما یا فرد شنونده داشته باشد. بهتر است تا جایی که می‌توانیم این جملات را از مکالمات خود حذف کنیم. همچنین این موضوع را نیز به دیگران نیز گوشزد کنیم.

منابع:

fairygodboss.com

youtube